Celem działalności naszego Domu jest kompensowanie niepełnosprawności poprzez zajęcia rehabilitacyjno - terapeutyczne obejmujące:
- treningi w zakresie samoobsługi i zaradności życiowej, sprawności psychofizycznej,
- prowadzenia gospodarstwa domowego,
- rozszerzanie umiejętności społecznych i interpersonalnych,
- stwarzanie warunków do aktywnego funkcjonowania, samorealizacji, rozwijania zainteresowań,
- uczenie poprawnego funkcjonowania w środowisku rodzinnym i społecznym,
- wspieranie uczestników i ich rodzin w sytuacjach trudnych i kryzysowych,
- integracja osób niepełnosprawnych z osobami sprawnymi.
Pierwszoplanową formą pracy w ŚDS jest terapia zajęciowa, która prowadzona jest zgodnie z harmonogramem i planem pracy. W ramach terapii prowadzone są zajęcia plastyczne, techniczne, muzyczne, teatralne, rękodzielnicze, informatyczne, komunikacji społecznej, które odbywają się w wyposażonych tematycznie pracowniach.
Zakres i poziom świadczonych form pracy dostosowany jest do możliwości psychofizycznych uczestników na podstawie opracowanych przez kadrę Indywidualnych Programów Postępowania Wspierająco - Aktywizującego (IPPWA). Placówka zatrudnia kadrę wyróżniającą się odpowiednimi predyspozycjami do pracy z osobami niepełnosprawnymi, są to głównie młode osoby z wykształceniem wyższym, które systematycznie podwyższają swoje kwalifikacje na szkoleniach, warsztatach oraz studiach podyplomowych. Zajęcia prowadzone są indywidualnie i grupowo. Oprócz stałych indywidualnych spotkań z psychologiem, uczestnicy korzystają także z terapii logopedycznej u p. Adrianny J. oraz p. Joanny G. , które ukończyły podyplomowe studia logopedyczne.
Poza terapią zajęciową każdy uczestnik ma możliwość udziału w:
- wycieczkach edukacyjnych,
- imprezach rekreacyjnych,
- wyjazdach o charakterze kulturalnym (kino, teatr, opera),
- spotkaniach integracyjnych w ramach współpracy z innymi placówkami.